Staropramen

História pivovaru


ZRODENIE


V druhej polovici 19. storočia začali obyvatelia pražského predmestia Smíchov pociťovať, že im chýba pivo. Varilo sa len v centre, čo nestačilo. A tak sa vzchopili smíchovskí podnikatelia k činu a 23. októbra 1869 založili na vltavskom brehu akcionársky pivovar. Stojí tam a varí pivo dodnes. Už za tri roky otvorili na dvore reštauráciu Na verandách. Taktiež je tam dodnes a môžete do nej zaskočiť.


ROZKVET


Známe meno Staropramen dostal pivovar až v roku 1913 po jednom zo svojich pív. Pivovar prosperoval a v roku 1932 už bol najväčším výrobcom penivého moku v Čechách. Ten pravý kvas však mal ešte len prísť. V predvojnových rokoch 1933 až 1937 došlo k boomu. Všetko sa zväčšovalo a modernizovalo. Napríklad pribudli varny a sudy nahradili oceľové tanky.


TAŽŠIE ČASY


Lenže vypukla vojna a tá výrobe ani chvíľam pri chladenom pollitri nepraje. Přišiel mier a s ním ďalšia rana – znárodnenie. Staropramen bol začlenený do národného podniku Pražské pivovary. Avšak pivo si Čechom netrúfne vziať žiadny režim… Na sklonku päťdesiatych rokov sa na svoje miesto vrátily medené kade, ktoré boli ukryté pred nacistami. V roku 1960 prekročila produkcia milión hektolitrov za rok. A miliónov pribúdalo.


NOVÉ ČASY


Po revolúcii v roku 1989 sa národný podnik vrátil do podoby akciovej spoločnosti. Prebehla rozsiahla rekonštrukcia, bola nainštalovaná jedna z najlepších a najväčších varien v Evrópe. Zvládne 3 000 000 hektolitrov piva ročne. Dnes je Staropramen súčasťou pivovarníckej skupiny MolsonCoors, vývozcom do 30 krajín a významnou hybnou silou pražského spoločenského života. Jeho curriculum vitae píšete i vy. Tak v sebe napeňte nejakú tú kapitolku. A nech má „říz“.

História galérie

Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím cookies pro váš optimální zážitek. Další informace.