Obsah alkoholu (% obj.)
4,8 %
Autor receptúry
David
Mathouchanh
Vrchný sládok
Zdeněk
Lux
Horkosť
26 BU
Farba
26 EBC
Pôvod
V Prahe
na Smíchove
granat-2017-big-1.png

Staropramen Granát

Už na prvý pohľad zaujme tento originálne vybrúsený polotmavý ležiak svojou granátovou farbou so širokým spektrom iskrivých odtieňov. Kombinácia unikátnych sladov zvýrazňuje staršie chuťové tóny a medzi sladovou sladkosťou a horkosťou vynikne, vďaka trojnásobnému chmeleniu, chmeľová horkosť.

granat-2017-big-2.png

V plnom zaokrúhlenom tele, typickom pre polotmavé ležiaky, je prekvapivo ľahká až vábivá piteľnosť s pivným doznievaním chuti a obsahom alkoholu 4,8 %.

cena-beer-challenge.png

Historie piva Granát

1884

Uvaríme nové pivo!

Písal sa rok 1884 a Akcionárskemu pivovaru na Smíchove sa výborne darilo. Jedna vec ale pivovarníkovi vŕtala v hlave. V hostincoch si miestni čím ďalej, tým viac pochutnávali na tmavom a polotmavom pive z Bavorska. A tak sa pivovarník rozhodol: uvaríme na Smíchove vlastné polotmavé pivo!

1884

Pravé české polotmavé

Pivovarníci dali hlavy dohromady a rozhodli sa. Pivo bude mať chmeľovú horkosť a vyváženú vôňu tmavých sladov. Musí byť plné, ale pritom sa dá ľahko piť. Po česky rezané 15% pivo, ktoré sa bude dať vychutnať všetkými zmyslami.

1884 - 1938

Ako nazvať nové pivo?

Hneď pri prvej várke bolo jasné, že ide o pivo špeciálne. Hľa, akú má tmavočervenú farbu! To je GRANÁT, zvolal ktosi. Netrvalo dlho, a jeho názov sa zaužíval pre všetky polotmavé pivá. Obľúbeným sa stal nielen v Prahe, ale po celej krajine a úspech žal aj v cudzine.

1938

Granát sa musí zachovať

Desiatky rokov sa Granát varil v smíchovskom pivovare, až tragické udalosti v roku 1938 tento proces zastavili. Zdanlivo na niekoľko desiatok rokov Granát zmizol. V tajnosti sa ale pivovarníci rozhodli. Na Granát sa nesmie zabudnúť!

1938 - 1999

Tajná tradícia

Ešte v roku 1938 sa prijalo rozhodnutie uvariť tajnú vianočnú várku. A nezostalo len pri jednej. Každý rok sa už na jeseň začala variť várka Granátu len pre pivovarnícku chasu. Tí si ho potom v tajnosti vychutnali priamo v pivovare a uchovávali tak jeho unikátnu receptúru. Tá sa odovzdávala dlhé desaťročia z pivovarníka na pivovarníka.

1999

Návrat na sklonku milénia

 

2002 - súčasnosť

Granát znovu Granátom

Hneď po návrate si pivo získalo značnú obľubu. A tak sa prijalo rozhodnutie. Vrátime sa k názvu Granát! Slávnostne sa v roku 2002 na nádvorí smíchovského pivovaru narazil sud piva, ktorého receptúra prežila generácie nepriazne. A vďaka jeho originálnej farbe, príjemnej stupňovitosti 11,5° a skvelej, nahorkastej a zároveň sladkastej chuti určite ešte niekoľko generácií prežije.

VYBER SI PIVO

smichov-slider.png
jedenactka-slider.png
lezak-2017-slider.png
nefiltr-2017-slider.png
sp-granat-new.png
cerny-2017-slider.png
nealko-2017-slider.png
Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím cookies pro váš optimální zážitek. Další informace.